Τετάρτη 28 Ιανουαρίου 2009

Θρίαμβος μέσα στην Σεβίλλη.

Η Proteas EKA ΑΕΛ έριξαν στο καναβάτσο την Ισπανική Καχασόλ μέσα στην Ισπανία με 64-56 και ξεκίνησαν με νίκη τις υποχρεώσεις της στον 11ο όμιλο. Το αποτέλεσμα αυτό μας δίνει γερό πλεονέκτημα για πρόκριση στα προημιτελικά του EuroChallenge.

Η ομάδα μας που για ακόμη μια φορά είχε όπλο την πολύ καλή της άμυνα πέτυχε τον μεγάλο θρίαμβο επί της Σεβίλλης. Όλοι οι καλαθοσφαιριστές διακρίθηκαν όμως ο Ντόζετ και Μουγεζίνοβιτς ήταν αυτοί που πέτυχαν καθοριστικούς πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο πήραμε κεφάλι με 7-15 όμως δεν ξεκινήσαμε το δεύτερο και τόσο καλά μιας και η Καχασόλ με σερί 9-0 πήρε κεφάλι 16-15. Η συνέχεια μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ήταν με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι τέλους. Η αστοχία της ομάδας μας στα τρίποντα έφερε την ομάδα μας να κρατά το σκορ κοντά με προσωπικές ενέργειες των τριών Αμερικάνων μας. Η Καχασόλ έφερε το παιχνίδι κάτω από τα καλάθια εκεί όπου ο Χουάν Τριγκούερο κέρδισε κατά κράτος τους Μουγεζίνοβιτς και Ραντόγεβιτς. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο 24 -24.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια από τα ίδια με τον Τέιλορ από μεριάς μας και Τριγκούερο από την Καχασόλ να οδηγούν τις δύο ομάδες στο 41-41.

Με σερί 8-0 για την ΑΕΛ ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα μας να παίρνει προβάδισμα 43-49, το οποίο αργότερα έγινε 48-54. Δύο κολλητά τρίποντα από Έλις και Ιγκνιέρσκι έκανε το σκορ 54-54 (3'14'' πριν το τέλος) όμως οι γαλαζοκίτρινοι βρίσκοντας τις επιλογές πήραν κεφάλι 54-62 (25'' πριν το τέλος) και έριξαν στο καναβάτσο την Καχασόλ με το τελικό 56-64!

Δεκάλεπτα: 7-15, 24-24, 41-41, 56-64.

Proteas EKA ΑΕΛ (Ντράγκαν Ράτσα): Λιάτσος, Μίτσελ 13, Ντόζετ 12, Τέιλορ 13, Σούμποτιτς 6, Παλάλας, Μπλάνχαρτ 11 (15ρ.), Μουγεζίνοβιτς 9, Ραντόγεβιτς.