Δευτέρα 19 Ιανουαρίου 2009

Πολύ δύσκολα με 68 - 82

Στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος καλαθόσφαιρας ΟΠΑΠ ανδρών Α΄ κατηγορίας η Proteas ΕΚΑ ΑΕΛ κέρδισε το Frederick Αχιλλέα Καϊμακλίου με 68 - 82 στην κλειστή αίθουσα του Γυμνασίου Παλουριώτισσας.

Η ομάδα μας που δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και δυσκολεύτηκε πραγματικά απέναντι στον αντίπαλο της που ήταν αρκετά καλός. Βρεθήκαμε μέχρι και 11 πόντους διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο πίσω αλλά ευτυχώς πριν το τέλος του μειώσαμε στους 6 (23 – 17).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ο Αχιλλέας εξακολουθούσε να προηγείται στο σκορ όπου αύξησε την διαφορά στους 13 πόντους. Η ομάδα μας όμως βρήκε τον καλό της εαυτό και πριν το τέλος του ημιχρόνου κατάφερε και μείωσε στον ένα πόντο (39 -38).

Η καλή μας απόδοση κράτησε και στο τρίτο δεκάλεπτο όπου με πολύ καλή άμυνα και καλές επιθετικές ενέργειες πήραμε τον δείχτη του σκορ στο 50 – 63.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο συνεχίσαμε στο ίδιο τέμπο και κερδίσαμε τον αγώνα με 68 – 82.

Δεκάλεπτα : 23 – 17, 39 – 38, 50 – 63, 68 – 82

Proteas ΕΚΑ ΑΕΛ : Μίτσελ 17 (1), Ντόζετ 11 (3), Τέιλορ 10, Μπλάνκχαρτ 4, Μουγιαζίνοβιτς 14 (2), Παλάλας 8 (1), /Σούμποτιτς 4, Ραντόγιεβιτς 14