Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου 2009

Σπουδαίας σημασίας νίκη.

Σπουδαίας σημασίας νίκη σημείωσε απόψε η Proteas ΕΚΑ ΑΕΛ. Η Λεμεσιανή ομάδα κέρδισε την Ελάν Σαλόν με 72-69 στο παιχνίδι για την 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου του EuroChallenge, αυξάνοντας έτσι τις ελπίδες πρόκρισης της στην επόμενη φάση της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ έχοντας σε καλή βραδιά τους Παλάλα, Κουνούνη και Ευθίμοφ κατάφεραν και πήραν προβάδισμα με το τέλος του ημιχρόνου.

Η τεχνική ηγεσία των γαλαζοκίτρινων δυστύχησε να χάσει το Γιώργο Παλάλα για τη συνέχεια του αγώνα λόγω τραυματισμού εντούτοις, όμως, οι υπόλοιποι καλαθοσφαιριστές της ΑΕΛ κατέφεραν σε κρίσιμα χρονιά διαστήματα και κράτησαν τη Λεμεσιανή ομάδα μπροστά στο σκορ χαρίζοντας της το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνος στον όμιλο.

Δεκάλεπτα : 17 - 24, 46 – 45, 54 – 58, 72 – 69