Τρίτη 1 Δεκεμβρίου 2009

Βλέπουμε Ομόνοια με αρνητική παράδοση στο Τσίρειο.

Τα ντέρμπι μεταξύ ΑΕΛ και Ομόνοιας είναι από τους αγώνες που πάντα κρίνονται στις λεπτομέρειες και προσφέρουν πλούσιο θέαμα και συγκινήσεις στους χιλιάδες φιλάθλους που τα παρακολουθούν, εάν αναλογιστεί κανείς ότι αρκετά απ' αυτά τα ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων έχουν κριθεί ακόμη και στο τελευταίο δευτερόλεπτο!

Για την ομάδα μας η προϊστορία δεν είναι καθόλου θετική αφού η ΑΕΛ αγνοεί την νίκη στο Τσίρειο Στάδιο απέναντι στην Ομόνοια εδώ και μια πενταετία. Η τελευταία της νίκη σε βάρος του “τριφυλλιού” μέσα στο Τσίρειο Στάδιο σημειώθηκε την περίοδο 2003-2004 με σκορ 2-1 με νικητήριο γκολ το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γιώργου Κωνσταντή στις καθυστερήσεις του αγώνα (είχαν προηγηθεί τα γκολ των Καράμπας (1-0) και Κόνσλεϊ (1-1).

Σε σύνολο έντεκα αναμετρήσεων στο Τσίρειο Στάδιο την τελευταία δεκαετία η ΑΕΛ έχει κερδίσει την αντίπαλο της μόνο δύο φορές εν αντιθέσει με την Ομόνοια η οποία κέρδισε πέντε, ενώ τέσσερις απ' αυτές τέλειωσαν στην ισοπαλία χαρίζοντας από ένα βαθμό στην κάθε ομάδα. Όσον αφορά τον συντελεστή τερμάτων η ΑΕΛ σκόραρε 12 γκολ και η Ομόνοια 16.

Αξίζει να σημειωθεί πως την περσινή περίοδο οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν τόσο στο πρωτάθλημα όσο και στους ομίλους των μπαράζ, με την Ομόνοια να κυριαρχεί και στους δύο αγώνες του Τσιρείου Σταδίου πετυχαίνοντας ισάριθμες νίκες (0-2, 2-3).

Πιο κάτω σας παραθέτουμε τα αποτελέσματα και τους σκόρερ των εντός έδρας αναμετρήσεων της ΑΕΛ με την Ομόνοια τα τελευταία δέκα χρόνια:

Περίοδος 2008-2009
Πρωτάθλημα
ΑΕΛ – ΟΜΟΝΟΙΑ 0-2 (Σκόρερ: Κωνσταντίνου 59’, Ζλόγκαρ 86’)
Μπαράζ
ΑΕΛ – ΟΜΟΝΟΙΑ 2-3 (Σκόρερ: Γκονζάλες 52’, Φρέντυ 83’ / Κωνσταντίνου 20’ (πέν.), Γραμμόζης 28’, Χριστοφή 78’)