Τρίτη 19 Ιανουαρίου 2010

"ΑΦΕΝΤΙΚΟ Η ΑΕΛ..."

Τα Λεμεσιανά ντέρμπι μεταξύ της ΑΕΛ και του Απόλλωνα πάντα κρίνονται στις λεπτομέρειες και κρύβουν πολλές συγκινήσεις ειδικά την τελευταία δεκαετία. Αυτό αποδεικνύεται ακράδαντα και μέσα από τα στατιστικά αφού σχεδόν σε όλους τους τομείς οι δυο ομάδες της πόλης είναι σχεδόν ισοδύναμες.

Όσον αφορά την τελευταία δεκαετία η ομάδα μας κρατάει τα σκήπτρα στους αριθμούς αφού υπερτερεί τόσο στις νίκες αλλά και στην διαφορά τερμάτων έναντι του Απόλλωνα στις μεταξύ των δύο ομάδων αναμετρήσεις. Συγκεκριμένα, σε σύνολο εικοσιένα αγώνων πρωταθλήματος (εντός-εκτός) η ΑΕΛ μετρά συνολικά 9 νίκες έναντι 6 του Απόλλωνα ενώ 6 παιχνίδια έχουν τελειώσει στην ισοπαλία. Σ’ αυτές τις είκοσι αναμετρήσεις η ΑΕΛ πέτυχε 34 γκολ και δέχτηκε 29.

Στα παιχνίδια που η ΑΕΛ αγωνίζεται ως τυπικά γηπεδούχος τα δέκα τελευταία χρόνια μετρά 4 νίκες, 3 ήττες και 4 ισοπαλίες έχοντας 12 γκολ υπέρ και 13 κατά, ενώ ως τυπικά φιλοξενούμενη μετρά 5 νίκες, 3 ήττες και 2 ισοπαλίες με 22 τέρματα υπέρ και 16 κατά.

Ένα ενδιαφέρον στοιχείο των ντέρμπι ΑΕΛ-Απόλλων την τελευταία δεκαετία είναι ότι δύσκολα μια απ’ τις δύο ομάδες κερδίζει τον αντίπαλο της και στις δύο αναμετρήσεις του πρωταθλήματος, με την ΑΕΛ να το έχει πετύχει μόνο δύο φορές και συγκεκριμένα τις περιόδους 2008-2009 (1-0, 1-3) και 2001-2002 (1-0, 0-2), και τον Απόλλωνα μόνο μια φορά την περίοδο 2005-2006 (2-0, 1-4). Αξιοσημείωτο είναι και το γεγονός ότι μόνο δύο φορές την τελευταία δεκαετία το Λεμεσιανό ντέρμπι τέλειωσε στην λευκή ισοπαλία, με πιο πρόσφατη το παιχνίδι του πρώτου γύρου στο φετινό πρωτάθλημα.

Την περσινή χρονιά η ομάδα μας κέρδισε και τα δύο Λεμεσιανά ντέρμπι του πρωταθλήματος, αρχικά στην πρεμιέρα με σκορ 1-3 ως τυπικά φιλοξενούμενη και έπειτα στην 14η αγωνιστική με 1-0 ως τυπικά γηπεδούχος, ενώ στο παιχνίδι του πρώτου γύρου για την τρέχουσα ποδοσφαιρική περίοδο οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Πιο κάτω σας παραθέτουμε αναλυτικά τα αποτελέσματα και τους σκόρερ των ντέρμπι ΑΕΛ-Απόλλων τα τελευταία δέκα χρόνια (εντός και εκτός):